Metro 2033 İncelemesi
The following warnings occurred:
Warning [2] Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/warrocktr/public_html/forum/global.php:1) - Line: 1551 - File: inc/functions.php PHP 5.4.45 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/functions.php 1551 header
/inc/class_session.php 360 my_setcookie
/inc/class_session.php 98 session->load_guest
/global.php 57 session->init
/showthread.php 21 require_once
Warning [2] Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/warrocktr/public_html/forum/global.php:1) - Line: 1551 - File: inc/functions.php PHP 5.4.45 (Linux)
File Line Function
/inc/class_session.php 365 my_setcookie
/inc/class_session.php 98 session->load_guest
File Line Function
/inc/class_session.php 106 my_setcookie
File Line Function
/inc/functions.php 1612 my_setcookie
/inc/functions_indicators.php 54 my_set_array_cookie
/showthread.php 456 mark_thread_read

sol_reklam_link
sag_reklam_link

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Metro 2033 İncelemesi
Konudaki Cevap Sayısı
8
Konuyu Açan Kişi
Volkan
Görüntülenme Sayısı
2529

Derecelendir
  • 2 Oylar - 4 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Paylaş
Metro 2033 İncelemesi
Volkan
Tümgeneral
*

Profil Bilgileri
Adı: Volkan

Katılma Tarihi: Nov 2009

Rep Puanı: 326

Warrock Bilgileri
Nick: l3edbaht

K/D: ∞

LwL: ∞

Clan:

8. Slot Silahım :
gold_mp7a1
Favori Silah :
mp7a1
Gold Premium
Medic
FAMAS
CQC
Metro 2033 İncelemesi
[Resim: metro2033_01_12801-475x380.jpg]

Metro? Aklınıza bir kaza gelmediği sürece pek korkutucu gelmiyor telaffuzunu yapmak. Bende ilk başta oyunu bilgisayarıma kurduğumda öyle düşünmüştüm, ama daha oyunun en başında sakince tırmanmakta olduğum merdiven çürük çıkınca yanıldığımı hisseder gibiydim. Hemen benim önümden merdivenden çıkarak kendini kurtaran arkadaş, seri bir hareketle kolunu uzatarak benide kurtarmıştı. Huuuff. Hadi maceraya atılalım!

AKBİL GEÇERLİ MİDİR ACABA?

Öncelikle size oyunun Rus olan Dmitry Glukhovsky tarafından kaleme alınan aynı isimli eserden uyarlandığını belirteyim. Bu rus arkadaşımız (nerden arkadaşımız oluyorsa artık ) çeşitli dillerde makaleler yazan – ki Rusça’nın yanında Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İbranice bilmekte-ve kitabı bitirerek yayınlamak yerine bölüm bölüm internetten yayınlamaya başlayarak zaten en başından bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmış. Kitap piyasaya 2009 yılında basılı olarak çıktığında Rusya’da en çok satan kitap ünvanını da ele geçiriyor. Tabi bu durumda Dmitry arkadaşımız ödül yağmuruna tutuluyor. Yazarımız şu anda kitabın devam niteliğine Metro 2034 yazmakla meşgul. Biz mi napıyoruz? Korkmaya başladık bile ve hayır! Metromuzda hayatta kalma savaşı verirken akbile yer yok.

[Resim: 12-475x356.jpg]

SAFE ME ARTYOM SAFE ME!

Oyunun konusuna gelicek olursak; 2013 yılında meydana gelen bir nükleer savaş sonrasında insanlar artık yeryüzünde yaşayamiyacaklarını anlayarak dünyanın en eski ve en büyük metrosu olarak bilinen Moskovadaki tünel ağına yerleşiyorlar. Sığınak olarak kullanılan metroda birbirlerinden kopuk olarak yaşayan masum insanlarımız aradan geçen 20 yılın sonunda artık güvende olmadıklarını anlamaya başlıyorlar. Sebebi ise radyasyondan etkilenerek mutasyona uğrayan yaratıkların saldırıları.

[Resim: 22-475x356.jpg]

Bu kadar olsa yine yırtıcak bu zavallılar ama bonus olarak insanların açgözlülüğü ve politika da kurulan bu düzeni alt üst etmekte. Daha bitmedi! Evrimin son noktasında ise The Dark Ones isimli yaratıkda bu cehennem gibi ortamın tuzu biberi.

Evrim sürecinde bir sonraki insan nesli olarak da adlandırılan Dark Ones’ın saldırıları direkt zihne odaklı olduğundan insanların buna karşı hiçbir direncide yoktur. Biri hariç; Artyom. Oyun boyunca yöneticeğimiz karakterimiz Artyom zihne odaklı olan bu saldırılara karşı koyabiliyor. Oyunun amacı ve omuzlarımıza yüklediği görev hayata gözlerimizi açtığımız yer olan Exhibition’daki insanlığı kurtarabilmek ve tehlikenin farkına varmaları için en büyük ve güçlü yerleşim yeri olan Polis’e ulaşmak.

[Resim: 32-475x356.jpg]

Oyunun başında tünellerdeki odaların duvarlarına asılmış olan, şehrimizin eski ve güzel günlerine ait fotoğraflara bakarak yavaş yavaş olaya dahil olmaya ve atmosferi hissetmeye başlıyoruz.

ETKİLEŞİM GÜZELDİR

Oyunumuz genellikle kapalı mekanlarda veya açık ama dar bölgelerde geçiyor. Etrafımızdaki ışık kaynakları, dolaplar ve bilimum ufak tefek eşyalar ile içli dışlı olmamız ve fazla özgürce olmasada dolaşıp etrafı tarıyabilmemiz hoş olmuş. Binevi Stalker vari bir sistem mevcut. Hatta cesetlerin üzerinden toplayabildiğimiz envanterin direkt kıyafet üzerinden eksilmesini görebilmemiz daha mantıklı bir işleyiş olduğunu gösteriyor.

[Resim: 52-475x327.jpg]

Yeraltında bulunurken oksijen ile bir sorunumuz yok ama yeryüzüne çıktığımızda maskemizi kullanmak zorundayız ve emin olun bu maske oyunun kilit noktası. Çünki maskemizin filtresi mevcut ve bu filtrenin kolumuza takılı olan bir saatten zaman ayarı var. Zamanı dolduğunda filtresini değiştirmemiz gerekiyor. Yoksa mı? Save last checkpoint.

Üstelik maskemiz biz darbe aldıkça çatlıyor ve bir süre sonra kullanılmaz hale geliyor. Haliyle yenisini bulmak ve değiştirmek zorundayız. Maskemiz bir nevi bulunmaz Hint kumaşı ve oyunda fazlaca yeni maskeye denk gelmiyoruz.Maskemizin dışında yönümüzü bulmak için bir askeri pusula defteri kullanıyoruz. Açıkçası görevime bakmak dışında bu deftere pek başvurmadım. Hayatta kalmak için kullandığımız farklı kombinasyonlarda yaklaşık olarak 6-7 adet silah çeşidi mevcut. Evet silah sayısı yetersiz ve tatmin edici değil. Bunun yanında silahlarımızı upgrade etmek ve cephane satın alabilmek için savaş öncesinden kalma ve tünellerde imal edilen mermilerden daha kuvvetli olan mermileri takas ediyoruz. Anliyacağınız Lidyalılar parayı bulmuş ama metroya getirememişler.

[Resim: 62-475x326.jpg]

MUHTEŞEM ATMOSFER

Oyunun en başlarında sözde hastane olan bölümdeki insanların hal ve hareketlerine dikkat edin. Neden mi? Çünkü delirmiş gibi davranıyorlar ve bütün bunların sebebi daha öncede belirttiğim gibi The Dark Ones.

Oyunda 2033 romanıyla tam bir bağ var mı bilemiyorum ama kitaba göndermeler mevcut. Oyunu asıl güzel kılan ve atmosferin içine çekilmenizi sağlayan etken ise kitaptan alınan ufak ayrıntılar. Bu ayrıntıların üstüne karanlık ortam ve muhteşem seviyedeki müzikler eklenince tırsmaya ve zaten kısıtlı olan cephanenizi saçmaya başlıyorsunuz. Özellikle tek ilerlediğiniz bölümlerde yerinizden zıplayabilirsiniz. (Zıpladıkta konuşuyoruz.)

[Resim: 72-475x356.jpg]

Oyunun optimizasyonu kötü ve grafikleride ters orantılı olarak zamanın biraz gerisine kalmış. Kullanmış olduğum silahların tümünde ateş ederken ki o tokluk hissini bulamadım. Gelelim yapay zekaya; önümde bana poposunu göstererek siper alan insanlar, görme özürlü yaratıklar… Bazı bölümlerde tavandan asılan konserve kutuları veya yerde kırık ve toplu halde bulunan sözde tuzaklar görceksiniz. Bu nesnelerle temasa geçtiğinizde güya alarm görevi görüyorlar ama ben oyunda bu sese tepki veripte karşı saldırıya geçen yada siper almayı başarabilen bir yaşam formuna rastlayamadım. Kıssadan hisse yapay zeka atmosferin gücünü azaltan etken olmuş. Bunun dışında söylemiş olduğum vuruş hissinin zayıflığı oyunun kötü sayılabilecek tarafları.

[Resim: 82-475x356.jpg]

SONUÇ

Metro 2033 süper bir atmosfere sahip. Hikaye,sesler ve özellikle zihinsel saldırıya karşı koyduğumuz kısımlar mükemmele yakın. Yıkık dökük yeryüzü ile metro tünellerini karşılaştırıcak olursak tüneller daha cazip geliyor. Nedeni ise, takip sahnelerinde kullandığımız kol gücü ile çalışan treylerler (lerlerlelrlelr) ve tek başınıza kaldığınızda ki o çaresizlik hissi.

Oyunumuz ilerledikçe bölüm tasarımları daha fantastik bir hal alıyor ve yapımcı ekibin yaratıcılığını ortaya koyuyor. Süper atmosferimizin yanında aptal yapay zeka, silah çeşidinin azlığı ve ufak tefek buglar canınızı sıkmasada daha iyi olmalıydı.

Klasik bir fps olmak için yetersiz ama korku öğeleri ile hayatta kalma mücadelesi vermek için tercih edilebilecek bir yapım.

Kaynak: http://oyun.pclabs.com.tr
02-23-2011 01:29 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Alican Balık
Admin
Admin

Profil Bilgileri
Adı: Alican

Rep Puanı: 614

Warrock Bilgileri
Nick: trequartista

K/D: √∛∜∝

LwL: 49

Clan: !?

8. Slot Silahım :
gold_mp7a1
Favori Silah :
l85a1
Gold Premium
Medic
FAMAS
CQC
RE: Metro 2033 İncelemesi
Bizim Aksaray-Havalimanı metrosunu ele alsınlar, aksaray metrosundan tünele bakınca tam bi bişey çıkacakmış hissi veriyor Big Grin

alicanbalik.com
02-23-2011 01:33 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
NXBoomer
Game Master
GameMaster

Profil Bilgileri
Adı: Can

Katılma Tarihi: Apr 2010

Rep Puanı: 490

Warrock Bilgileri
Nick: Mephistopheles

K/D: 2+

LwL: 76

Clan:

8. Slot Silahım :
gold_mp7a1
Favori Silah :
mp7a1
Gold Premium
Assault
FAMAS
CQC
Kitabını da okudum, oyununu da bitirdim. Gerçekten tek kelime ile harika. Smile Yıl 2033 falan filan Big Grin bunun serisi de geliyor . Kitap olarak geldi, 2034 -35 diye. Merakla oyunun devamını da bekliyorum. Artyom benim karakterim olmuştu bir ara Smile Bu arada dünyanın en büyük ve güvenilir sığınağı Moskova Metrosu' ymuş. bunu da kitapta öğrenmiştim.

-
02-23-2011 01:35 PM
Kıbrıslı
KKTC AÖA
*

Profil Bilgileri
Adı: Alper

Katılma Tarihi: Oct 2009

Rep Puanı: 293

Warrock Bilgileri
Nick: bustet92

K/D: 1.10

LwL: 46

Clan:

8. Slot Silahım :
gold_mp7a1
Favori Silah :
m60
Silver Premium
Assault
M60
CQC
Volkan zaten planlardım o oyunu alayım ama illa ki şimdi beni evden çıkartıp çarşıya gitmemi sağlaycan bu anlatım sayesinde. Yapay zekanın düşüklüğü ama oyun zevkimin içine edebilir.

[Resim: busted92.gif]

Kıbrıs Türküsü: Dillirga Şarkısı

02-23-2011 01:59 PM
Raito
ImpossibLe
*

Profil Bilgileri
Adı: hamit

Katılma Tarihi: Dec 2010

Rep Puanı: 2

Warrock Bilgileri
Nick: Meqasxlr1

K/D: 1.00

LwL: 34

Clan: xSTS

8. Slot Silahım :
gold_mp7a1
Favori Silah :
tmp
Gold Premium
Medic
G36-CD
CQC
Teşekkürler Güzel Oyuna benziyor inş biraz Korku vardırBig Grin
02-23-2011 02:48 PM
Volkan
Tümgeneral
*

Profil Bilgileri
Adı: Volkan

Rep Puanı: 326

Warrock Bilgileri
Nick: l3edbaht

K/D: ∞

LwL: ∞

Clan:

8. Slot Silahım :
gold_mp7a1
Favori Silah :
mp7a1
Gold Premium
Medic
FAMAS
CQC
(02-23-2011 01:59 PM)Kıbrıslı Yazılan:  Volkan zaten planlardım o oyunu alayım ama illa ki şimdi beni evden çıkartıp çarşıya gitmemi sağlaycan bu anlatım sayesinde. Yapay zekanın düşüklüğü ama oyun zevkimin içine edebilir.

Oyunda yapay zekânın arka plana atılması kötü olmuş. Easy seviyesinde oynarsanız hiç bir zevk alamazsınız, bunu şimdiden söyleyeyim.

+ Oyunda inanılmaz yaratıklar ele alınmış. Üstüne üstün hayaletler.

Ayrıca oyun sırasında duyacağınız ufak sesler büyük korkulara sebep olabilir. Smile
(Bu Mesaj 02-23-2011 03:38 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Volkan.)
02-23-2011 03:35 PM
Mete Han
Forum Moderatörleri
Forum Moderatörleri

Profil Bilgileri
Adı: Mete Han

Katılma Tarihi: Aug 2010

Rep Puanı: 393

Warrock Bilgileri
Nick: Trshigekazu

K/D: 2.+

LwL: 70

Clan: uWc

8. Slot Silahım :
silver_m249
Favori Silah :
xm8
Gold Premium
Sniper
FAMAS
CQC
Guzele Benzıyor Kayserıde bulursam alırım

[Resim: i6076741_558935-107517112732180-1325681252-n.jpgg]
02-23-2011 03:52 PM
manisalı45
The Lord Of The Rings
*

Profil Bilgileri
Adı: berk

Katılma Tarihi: Oct 2010

Rep Puanı: 51

Warrock Bilgileri
Nick: LOTR

K/D: 1.44

LwL: 66

Clan:

8. Slot Silahım :
gold_m60
Favori Silah :
famas
Gold Premium
Assault
FAMAS
CQC
böyle oyunları severim ama aniden bişey çıkıyo ya o an yerinden zıplamak gibisi yok Big Grin

[Resim: pdy34.jpg]

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul...
Hepsine hükmedecek Bir Yüzük, hepsini o bulacak.Hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak...
02-23-2011 04:20 PM
M.Kara
Query

Profil Bilgileri
Adı: Murat

Katılma Tarihi: Nov 2010

Warrock Bilgileri
Nick: xlordbozkurt

K/D: 1.50

LwL: 85

Clan: xLor

8. Slot Silahım :
gold_m60
Favori Silah :
m60
Gold Premium
Sniper
AI-AW
CQC
Güzelmiş Smile

★▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ღ۩۞۩ღ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬­­­­­­★
»●G1-Adminlerine Nasıl Ulaşabilirim ?●«
★▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ღ۩۞۩ღ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬­­­­­­★
02-23-2011 06:21 PM
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  Metro: Last Light Kusursuz Bir Başyapıt Olacak ErayG 9 1,859 08-31-2011 06:17 PM
Son Mesaj: vertualx
  Metro 2033 oynayanlar arkadaşlar içeri Kaya_Er 6 5,960 04-04-2011 10:07 PM
Son Mesaj: Kaya_Er
  Fight Night: Champion [İncelemesi] Volkan 4 1,873 03-27-2011 10:14 PM
Son Mesaj: Deathwing
  Battle: Los Angeles [İncelemesi] Volkan 3 1,392 03-27-2011 05:58 PM
Son Mesaj: Guadalcanal
  NBA 2K11 İncelemesi Volkan 6 2,805 10-23-2010 12:31 PM
Son Mesaj: r3sp3ctful

İletişim | Warrock Türkiye / Ship Supply | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS Beslemesi
Ship Supply
Шип Сапплай